I-90 over Lower Peoh Pt RD & Trail
Poor Condition61 years old14,717 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kittitas |
| Location | 0.8 E Jct SR 970 |
| Carries | I-90 |
| Crosses | Lower Peoh Pt RD & Trail |
| Coordinates | 47.17544, -120.89075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 375.0 ft (114.3 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1223.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,717 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007543B0000000 |