I-90 over Yakima River
Good Condition61 years old14,717 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Kittitas |
| Location | 0.4 E Jct SR 970 |
| Carries | I-90 |
| Crosses | Yakima River |
| Coordinates | 47.18045, -120.89706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 390.1 ft (118.9 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1272.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,717 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007582C0000000 |