Edgar Gooch RD over Fowler Creek
Fair Condition60 years old202 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Madison |
| Location | 0.5 Mi N Jct Co RD 274 |
| Carries | Edgar Gooch RD |
| Crosses | Fowler Creek |
| Coordinates | 34.98199, -86.60114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 197.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202 (2003) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009183 |