E Frk RD over Burro Cyn
Good Condition53 years old900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.7mi E/o San Gbrl Cyn RD |
| Carries | E Frk RD |
| Crosses | Burro Cyn |
| Coordinates | 34.23696, -117.84020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 145.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2314 |