SR 14 over E-6th Ramp
Good Condition61 years old14,366 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Clark |
| Location | 6.3 E Jct I-205 |
| Carries | SR 14 |
| Crosses | E-6th Ramp |
| Coordinates | 45.58092, -122.42986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 503.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,366 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007595A0000000 |