I-405 over SR 520
Good Condition60 years old67,108 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.7 N Jct I-90 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | SR 520 |
| Coordinates | 47.63191, -122.18782 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 1905.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,108 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007596C0000000 |