I-405 over Northup Way
Good Condition61 years old67,108 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 N Jct SR 520 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | Northup Way |
| Coordinates | 47.63328, -122.18739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 1161.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,108 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007596E0000000 |