US 12 over Satsop R Overflow
Good Condition61 years old11,589 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grays Harbor |
| Location | 4.8 E Jct SR 107 |
| Carries | US 12 |
| Crosses | Satsop R Overflow |
| Coordinates | 46.99731, -123.50261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 258.9 ft (78.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 828.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,589 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007612A0000000 |