US 12 over Satsop R Overflow
Good Condition61 years old11,589 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grays Harbor |
| Location | 5.1 E Jct SR 107 |
| Carries | US 12 |
| Crosses | Satsop R Overflow |
| Coordinates | 46.99875, -123.49828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 589.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,589 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007612F0000000 |