Lake Washington Bv over I-405
Fair Condition61 years old3,937 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 3.8 N Jct SR 900 |
| Carries | Lake Washington Bv |
| Crosses | I-405 |
| Coordinates | 47.55700, -122.19033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 407.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,937 (2012) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007623B0000000 |