Inglewood DR over Westover Creek
Good Condition29 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Cowlitz |
| Location | 0.03 W Alpha DR (mp 0.34) |
| Carries | Inglewood DR |
| Crosses | Westover Creek |
| Coordinates | 46.16778, -122.92222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 99.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086838000000000 |