Nevada DR over Westover Creek
Good Condition26 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Cowlitz |
| Location | 0.17 W SR 411 (mp 2.97) |
| Carries | Nevada DR |
| Crosses | Westover Creek |
| Coordinates | 46.16417, -122.92000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 178.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2019) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086839000000000 |