Sunset/3360 over Cottonwood Creek
Good Condition24 years old90 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 1.20 Mi SE Pne Cty-malden |
| Carries | Sunset/3360 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 47.11573, -117.54575 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 384.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086855000000000 |