Loomis Ave. over Pleasant Valley Creek
Good Condition24 years old712 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 0.01 S SR 23 |
| Carries | Loomis Ave. |
| Crosses | Pleasant Valley Creek |
| Coordinates | 47.09220, -117.58440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 159.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 712 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 086858000000000 |