23rd DR SE over Wetland
Good Condition23 years old144 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 0.2 E Jct SR 527 |
| Carries | 23rd DR SE |
| Crosses | Wetland |
| Coordinates | 47.82033, -122.20169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 237.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087031000000000 |