24th DR SE over Wetland
Good Condition23 years old837 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Snohomish |
| Location | 0.3 E Jct SR 527 |
| Carries | 24th DR SE |
| Crosses | Wetland |
| Coordinates | 47.82197, -122.20003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 306.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 837 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087071000000000 |