Goodman Road over Bachelor Creek
Fair Condition67 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | 0.04 Mi S. Of Ahtanum RD |
| Carries | Goodman Road |
| Crosses | Bachelor Creek |
| Coordinates | 46.55725, -120.50219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 96.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087041000000000 |