Valley Mall Blvd. over Bnsf Railroad
Good Condition23 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Yakima |
| Location | .35 Mi W Of 5th. St. |
| Carries | Valley Mall Blvd. |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 46.56316, -120.49069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 422.9 ft (128.9 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 3286.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2023) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087042000000000 |