Bombing Range Road over Cid Canal
Good Condition36 years old10,108 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Benton |
| Location | Jct Sr224 |
| Carries | Bombing Range Road |
| Crosses | Cid Canal |
| Coordinates | 46.30022, -119.34734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 180.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,108 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087052000000000 |