Fern Loop over Cid Canal
Fair Condition46 years old228 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Benton |
| Location | Jct Fern Lp/grosscup BLVD |
| Carries | Fern Loop |
| Crosses | Cid Canal |
| Coordinates | 46.30596, -119.35944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 113.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 228 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087053000000000 |