Oakesdale AVE SW over Springbrook Creek
Good Condition28 years old7,866 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 M. West Of Lind Ave. |
| Carries | Oakesdale AVE SW |
| Crosses | Springbrook Creek |
| Coordinates | 47.46503, -122.23233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 1,045 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,866 (2019) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087059000000000 |