W Lk Sam PKWY SE over Tibbetts Creek
Good Condition25 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | NW Sam At State Park Ent |
| Carries | W Lk Sam PKWY SE |
| Crosses | Tibbetts Creek |
| Coordinates | 47.55189, -122.06789 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 197.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087065000000000 |