Newport Way SW over Tibbetts Creek
Good Condition25 years old16,500 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.1 Mi W Of Sr-900 |
| Carries | Newport Way SW |
| Crosses | Tibbetts Creek |
| Coordinates | 47.54144, -122.06400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 202.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,500 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087066000000000 |