Oak Street over Okanogan River
Good Condition23 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Okanogan |
| Location | 0.09 SW SR 215 |
| Carries | Oak Street |
| Crosses | Okanogan River |
| Coordinates | 48.36331, -119.57786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 339.9 ft (103.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1481.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087084000000000 |