US 97 over Gn Rr-county Road
Good Condition62 years old7,453 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Okanogan |
| Location | 4.1 N Jct SR 20 |
| Carries | US 97 |
| Crosses | Gn Rr-county Road |
| Coordinates | 48.39147, -119.52900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 275.9 ft (84.1 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 874.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,453 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007309A0000000 |