Bolling Road over Gosnell Creek
Good Condition23 years old36 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Mason |
| Location | 0.23 S Jct Cloquallum RD |
| Carries | Bolling Road |
| Crosses | Gosnell Creek |
| Coordinates | 47.15725, -123.16992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087098000000000 |