White River Road over Napeequa River
Good Condition25 years old111 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Chelan |
| Location | 6.4n Jct Little Wen. RD |
| Carries | White River Road |
| Crosses | Napeequa River |
| Coordinates | 47.92188, -120.89519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 135.2 ft (41.2 m) |
| Max Span | 132.2 ft (40.3 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 296.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087197000000000 |