Ingalls Creek Road over Ingalls Creek
Fair Condition58 years old4 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Chelan |
| Location | 1.3w Jct Us97 |
| Carries | Ingalls Creek Road |
| Crosses | Ingalls Creek |
| Coordinates | 47.92193, -120.89520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 47.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087198000000000 |