CR 22 over Sevenmile Creek
Poor Condition47 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi. South Of CR 11 |
| Carries | CR 22 |
| Crosses | Sevenmile Creek |
| Coordinates | 38.47049, -82.27767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A052 |