County Route 7 over Ninemile Creek
Good Condition18 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.11 Miles East Of CR 7/1 |
| Carries | County Route 7 |
| Crosses | Ninemile Creek |
| Coordinates | 38.50647, -82.28392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 48.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A287 |