CR 49 over Madison Creek
Good Condition36 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi East Of CR 49/4 |
| Carries | CR 49 |
| Crosses | Madison Creek |
| Coordinates | 38.29862, -82.21380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 110.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A110 |