Co 31 over Trace Creek
Poor Condition103 years old350 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.04 Mi East Of Co 31/5 |
| Carries | Co 31 |
| Crosses | Trace Creek |
| Coordinates | 38.33650, -82.20824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 100.7 ft (30.7 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 196.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1923 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A080 |