I 64 WB over County RT 60/21
Fair Condition68 years old24,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 4.13 Mi East Of CR 13 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | County RT 60/21 |
| Coordinates | 38.42553, -82.05497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.5 ft (34.6 m) |
| Max Span | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 446.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A204 |