CR 27/2 over Charley Creek
Good Condition37 years old80 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.03 Mi South Of CR 27/1 |
| Carries | CR 27/2 |
| Crosses | Charley Creek |
| Coordinates | 38.40587, -82.06036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A067 |