CR 52/8 over Hisey Fork
Fair Condition29 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.91 Mile South Of 52/3 |
| Carries | CR 52/8 |
| Crosses | Hisey Fork |
| Coordinates | 38.39863, -82.46850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 78 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A228 |