I 64 WB over US 52
Good Condition9 years old32,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.73 Mi West Of Wv 152 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | US 52 |
| Coordinates | 38.40177, -82.48008 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 540.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,400 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A312 |