Old HWY 58 over Hiker Ditch
Fair Condition26 years old870 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-015-76.90 |
| Carries | Old HWY 58 |
| Crosses | Hiker Ditch |
| Coordinates | 34.90995, -116.97406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.8 ft (17 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 226.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 870 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1165 |