Archibald Avenue over Interstate 10
Good Condition30 years old30,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-010-7.16-ont |
| Carries | Archibald Avenue |
| Crosses | Interstate 10 |
| Coordinates | 34.06797, -117.59366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 176.8 ft (53.9 m) |
| Deck Area | 3449.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 14 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1166 |