State Route 127 over Amargosa River
Good Condition33 years old850 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-127-31.90 |
| Carries | State Route 127 |
| Crosses | Amargosa River |
| Coordinates | 35.66407, -116.29702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 308.7 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1170 |