West Bound 40 over Interstate 15
Fair Condition29 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-040-0.01 |
| Carries | West Bound 40 |
| Crosses | Interstate 15 |
| Coordinates | 34.88697, -117.00849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 666.0 ft (203 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 2,639 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2024) |
| Truck Traffic | 36% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 1175L |