Airport Drive over Cucamonga Creek Channel
Good Condition38 years old14,162 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.4 Mi W Archibald Av |
| Carries | Airport Drive |
| Crosses | Cucamonga Creek Channel |
| Coordinates | 34.06226, -117.60119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.7 ft (24.3 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 755.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,162 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0674 |