Wv 107 over Csx Railroad
Fair Condition23 years old8,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.27 Miles S. Of CR 9 |
| Carries | Wv 107 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 37.66723, -80.89193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 485.9 ft (148.1 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1777.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,300 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A082 |