County Route 13 over Greenbrier River
Fair Condition21 years old350 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.01 Miles E. Of Wv 3 |
| Carries | County Route 13 |
| Crosses | Greenbrier River |
| Coordinates | 37.65231, -80.86110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 425.5 ft (129.7 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 1050.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000045A085 |