Airport Drive over West Cucamonga Channel
Good Condition24 years old18,921 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.2 Mi E Grove AVE |
| Carries | Airport Drive |
| Crosses | West Cucamonga Channel |
| Coordinates | 34.06099, -117.62462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.7 ft (17.9 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 91.5 ft (27.9 m) |
| Deck Area | 499.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,921 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0675 |