Taylor Co RT 3/16 over Hustead Fork
Good Condition46 years old30 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.17 Mi South Co RT 73/12 |
| Carries | Taylor Co RT 3/16 |
| Crosses | Hustead Fork |
| Coordinates | 39.39333, -80.19360 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.7 ft (18.5 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 96.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A010 |