Taylor Co RT 73/73 over Booths Creek
Fair Condition89 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.48 Mi North Co RT 1 |
| Carries | Taylor Co RT 73/73 |
| Crosses | Booths Creek |
| Coordinates | 39.37648, -80.19999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 115.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A041 |