Taylor Co RT 54/1 over Little Sandy Creek
Good Condition31 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.01 Mi East Co RT 54 |
| Carries | Taylor Co RT 54/1 |
| Crosses | Little Sandy Creek |
| Coordinates | 39.31840, -79.89557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 114.8 ft (35 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 224 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A044 |