Taylor Co RT 32/1 over Maple Run
Fair Condition40 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.06 Miles West Co RT 32 |
| Carries | Taylor Co RT 32/1 |
| Crosses | Maple Run |
| Coordinates | 39.34373, -79.90064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 30 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A078 |