Avenue "e" over Wilson Creek
Fair Condition22 years old8,082 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.15 Mi W/o Oak Glen Road |
| Carries | Avenue "e" |
| Crosses | Wilson Creek |
| Coordinates | 34.02606, -117.08387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Area | 549.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,082 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0679 |