Orange Show Road over Twin Warm Creek Channel
Fair Condition27 years old13,607 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.5 Mi W. Of Waterman AVE |
| Carries | Orange Show Road |
| Crosses | Twin Warm Creek Channel |
| Coordinates | 34.07957, -117.28641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 329.1 ft (100.3 m) |
| Max Span | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 2627.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,607 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0681 |